Чому людям важливі роковини особистих та суспільних подій

Бувають події, про які не треба нагадувати, наприклад, річниця втрати близького або день глобальної катастрофи. Ми не заносимо ці дати в календар, але інтуїтивно відчуваємо значущість щорічних спогадів як про радісні, так і про сумні дні, що змінюють наше життя. Практикуючий психолог розбирає сенс і символізм річниці з погляду науки та психології

З дитинства нас привчають до того, що в житті є події, які потрібно пам’ятати та ставитись до них по-особливому. Нас питають, який подарунок ми хочемо на день народження, і пропонують заставити свічки на торті. Люди старшого покоління можуть знайомити з менш радісними ритуалами — наприклад, із традицією поминального тижня, який зазвичай прив’язаний до церковного календаря. Ставши дорослими, ми поступово заповнюємо наш графік на сайті duodecimal.info/ua/day/ значущими датами. Додаються до списку та річниці, пов’язані із соціальною групою, до якої ми себе відносимо: дата заснування компанії, день міста, день пам’яті, зустріч випускників.

Ритуал відзначення тих чи інших роковин відрізняється залежно від приводу. Так, наприклад, святкування дня народження стало повсюдним лише з початком індустріалізації, хоча сама ідея зародилася ще у Стародавньому Єгипті. Коли коронувалися фараони, вважалося, що вони народжуються в новій іпостасі свого роду богів. Зближення з божественним робило день вступу на престол важливішим, ніж день їх народження, тому саме цю дату і відзначали регулярно, починаючи з 3000 до н. е.

Безумовно, існують і річниці, пов’язані з особистою чи колективною трагедією. Їхнє переживання може супроводжуватися непростими почуттями і навіть ретравматизацією. Під цим терміном зазвичай мають на увазі вплив психотравмуючого фактора, що нагадує раніше пережиту травму, що створює загрозу, що щось страшне може статися знову.

Зв’язують із ретравматизацією та повторну активацію симптомів посттравматичного стресового розладу (ПТСР) під впливом тригера. Їм може стати річниця трагедії, в якій щось за формою чи змістом нагадає те, що сталося раніше: так, аварія літака може сколихнути спогади про пережиту автокатастрофу, а день пам’яті жертв теракту — про особистий епізод насильства. Людина при цьому може відчувати:

  1. нав’язливі і тривожні спогади про подію, що трапилася раніше;
  2. проблеми зі сном та кошмари;
  3. порушення когнітивних функцій;
  4. почуття ізоляції та відчуження;
  5. спалахи гніву;
  6. підвищену тривожність та депресивні стани;
  7. інші симптоми, які традиційно супроводжують ПТСР.

Психологи також концептуалізують поняття «ефект річниці», або «ювілейна реакція». Так називають набір тривожних почуттів, думок чи спогадів, що виникають у дату, коли сталася психотравмуюча подія. Наприклад, дослідження зі Швеції показує, що в річницю втрати дитини існує підвищений ризик смерті її матері (з найчастіших причин відзначають серцево-судинні захворювання та суїциди). Про схожий ефект свідчать дані дослідження реакцій у ветеранів війни у Перській затоці шість років після закінчення. Пік реакцій у річницю був і у тих, хто пережив сильну повінь у тайському місті Хат’яй у 2000 році. Згодом гострі емоції начебто вщухали, дозволяючи людям примиритися з тим, що сталося, але повторна дата пробуджувала їх знову.

Последние новости регионов

Самые посещаемые новости