Податкова амністія: що це таке і чи потрібна вона Україні

Ймовірно, вже у 2020 році в Україні почнеться масштабна кампанія, що націлена на детінізацію доходів громадян. Основним її інструментом повинна стати податкова амністія, про яку активно говорив ще кандидат в президенти Володимир Зеленський. Сьогодні вже навіть зареєстрований законопроект №1232, головним моментом якого є «спеціальне декларування». Про те, що таке податкова амністія, проводилася вона в Україні раніше і чи потрібна зараз, ми поговоримо докладніше.

Що це таке?

Податкова амністія — поширений спосіб легалізації накопичених заощаджень зі звільненням від відповідальності за наявні порушення податкового й/або іншого чинного законодавства. Вихід «із тіні» здійснюється за допомогою добровільного розголошення інформації про наявні заощадження зі сплатою певного (зниженого) відсотка податку (до 10%). Держава таким чином поповнює дохідну частину бюджету, а натомість гарантує недоторканність легалізованого рухомого і нерухомого майна.

Практика податкового амністування широко використовується в різних країнах світу, але на різних умовах та з різних причин. До загальних ознак даного методу відноситься наступне:

 • головна мета механізму — перевести платників податків у рамки правового поля;
 • однократность та чіткі терміни проведення: держава дає право легалізувати заощадження тільки один раз, пропонує конкретні часові рамки для цього;
 • наявність об’єктивних передумов. Найчастіше приводом для амністії виступає недосконалість чинної податкової системи;
 • знижений податок на легалізовану власність в обмін на відмову від переслідувань порушника податкового законодавства.

Крім головного завдання — легалізації власності та повернення її власника в правове поле, амністія вирішує й інші завдання, зазначає юрист Роман Кобець. Це поповнення бюджету держави та інвестиції в економіку країни, а також початок побудови правильної культури сплати податків в суспільстві.

В Україні податкову амністію для приватних осіб збираються провести через процедуру «спеціального декларування». Якщо відповідний законопроект буде прийнято, то всі накопичені доходи українцям буде запропоновано внести в декларацію у перші 5 місяців 2020 року, та виплатити податок за спрощеною схемою (його величина при різних умовах може становити від 2.5 до 10%). Після цього активи будуть вважатися повністю законними. Податкова амністія, також ймовірно, буде запропонована і бізнесу, але вона точно не буде звільняти від відповідальності злочинців — корупціонерів і тих, хто заробив за допомогою розкрадання або інших кримінальних злочинів.

Попередні спроби амністування капіталу

Законодавчі ініціативи щодо детінізації економіки для України не нові. Вони вже неодноразово пропонувалися владою, але й так не призвели до результатів. Тільки за останні 19 років можна згадати аналогічні ініціативи у 2016, 2014, 2009 2004 та 2000 роках, зазначає доцент кафедри кримінального права та кримінології Університету ДФС України, Андрій Анатолійович Гмирін. Оскільки сьогодні рівень тіньової економіки в нашій країні за оцінками досягає 60%, то усі раніше вжиті заходи виявилися зовсім не ефективними.

Так, наприклад, остання податкова амністія бізнесу пропонувалася в період 2014-2015 років. За даними Державної фіскальної служби тоді в ній взяли участь 614 великих підприємств, які сплатили до бюджету близько 143 млн. грн. податків. В цілому, та спроба амністування стала великим провалом, про який навіть засоби масової інформації майже не писали.

До однієї з форм детінізації відноситься впровадження механізму обов’язкового декларування для чиновників. Сюди ж доцільно віднести й спроби реалізації загального декларування населення в Україні, що пропонувалися у різні роки. Голосних розмов та великих скандалів після публікації електронних декларацій чиновників було чимало, мали місце навіть спроби з’ясувати походження майна, але не більше того, нагадує Наталія Радченко, експерт в області оподаткування юридичної компанії Juscutum.

Чи потрібна наразі податкова амністія в Україні?

З огляду на той факт, що більш ніж половина нашої економіки знаходиться у тіні, подібні ініціативи здаються обґрунтованими та логічними. Українській податковій системі потрібне комплексне реформування, впевнений експерт Андрій Гмирін. Однією з перших задач реформи має бути створення партнерських відносин між державою та бізнесом, а їх взаємовідносини повинні базуватися на довірі. Дієвим способом домогтися цього може стати так звана «нульова» декларація для фізичних осіб і податкова амністія для бізнесу.

Разом з тим, позитивні результати ці інструменти забезпечують тільки розвиненим країнам, в який крім якісної законодавчої бази налагоджена прозора таі високопрофесійна система її реалізації на практиці. Для цього потрібні ефективні правоохоронні та фіскальні органи. Власне тому перш ніж проводити податкову амністію, вважає Гмирін, слід реформувати податкове законодавство, провести відповідні законопроекти про її реалізацію через Конституційний суд України, а в ідеалі — попередньо отримати висновки Венеціанської комісії.

У єврпейській практиці успішність проведення податкових амністій зумовлюють багато різних факторів, в тому числі:

 • загальний рівень довіри населення до державних інституцій. Зараз українці в цілому довіряють президенту, готові надати час уряду та парламенту, але до окремих служб, в тому числі фіскальних, митних, правоохоронних органів ставляться скоріш скептично;
 • висока ефективність боротьби з корупцією. Поки цього не буде, то вигода від ухилення від сплати податків буде вище, ніж від легалізації доходів;
 • гарантії забезпечення конфіденційності та повного звільнення від кримінального або інших видів переслідувань;
 • правильна інформаційна політика, яка націлена на роз’яснення правил амністування, демонстрацію унікальних можливостей та переваг для приватних осіб і бізнесу;
 • надання гнучких умов легалізації. Наявність різних варіантів детінізації доходів дозволяє бізнесу та приватним особам вибирати найбільш вигідний та доцільний варіант для себе;
 • широке охоплення платників податків з обов’язковими винятками для чиновників (у тому числі й колишніх), злочинців і тощо.

На думку експерта з податкового реформування Андрія Гмиріна, перед проведенням амністії, слід докорінно змінити чинне законодавство. До першочергових моментів тут відноситься зниження податкового тягаря для бізнесу та фізичних осіб, а також забезпечення невідворотності покарання для порушників. Перше покаже, що діяти в правовому полі стає вигідно, а друге — переконує в тому, що подальше перебування в тіні буде загрожувати не лише високими штрафами, але й кримінальною відповідальністю.

Як повідомив прем’єр-міністр Олексій Гончарук, до проведення податкової амністії дійсно потрібно добре підготуватися. До першочергових завдань він відніс необхідність об’єднання реєстрів, переведення їх в цифровий вигляд, в тому числі для спрощення адміністрування оподаткування. Створення такої бази відбуватиметься на початку 2020 року, а вже після цього буде проведена сама процедура амністування.

 • Михаил Осколок

  Я за налоговую амнистию как частный предприниматель. Обычные бизнесмены в мелком и среднем весе воспримают налоги почти как карательный аппарат. Сейчас появится возможность начать всё с нуля.

Последние новости регионов

Самые посещаемые новости