Вишиванка сьогодні — актуальність вишитого одягу

Вишиванка сьогодні — чи не найпопулярніший предмет гардероба будь-якого українця. Природно, вибираючи в магазині вишиту сорочку, велику увагу ми приділяємо тканини, фасоном, кольором вишивки, часто навіть не замислюючись: а що означають ці вишиті візерунки?

Наші предки вкладали в цей вид одягу великий сенс. Більш того, для конкретної людини підбиралися візерунки, які підходили тільки йому, враховуючи індивідуальні характеристики. Згідно з повір’ям древніх слов’ян, кожен вид візерунка здатний докорінно змінити життя господаря вишиванки.

Наші пращури вірили в незвичайну силу і магію орнаменту, який міг захистити від лихого ока, покликати щастя і удачу, допомогти досягти матеріального благополуччя, дочекатися дітей і т.д. Цікаво, що коли «мета» вишитого візерунка досягалася, сорочку після цього не носілі.Украінскіе орнаменти поділяють на геометричні, растітельниеі візерунки з тваринами. Перші два види досі користуються величезною популярністю і найчастіше зустрічаються на вишиванках.

Сьогодні, на щастя, купити вишиваний одяг в інтернеті можна без проблем. Великий асортимент чоловічих та жіночих вишиванок, а також вишиванок для дітей пропонує інтернет-магазин https://kalyna.store/. Крім одягу тут також можна купити предмети домашнього вжитку з красивою традиційною вишивкою і вибрати українські подарунки-сувеніри з різними видами візерунків.

Геометрія в орнаментах тісно пов’язана з міфологією слов’ян і культурою трипільців. Найбільш часто вишивали дві головні стихії, що втілюють буття — сонце і воду. Небесне світило вишивали у вигляді квітки або ромбовидної решітки, а воду — у вигляді зігнутої змійки. В силу того, що ці знаки уособлювали чоловіче і жіноче начало, ці орнаменти дуже поважали наші пращури і використовували для вишивки сорочок для чоловіків і жінок.

Незайвим буде згадати, що орнамент свастікімногіе останнім часом сприймають як символ фашизму, при цьому забуваючи про те, що свастика — це найдавніший символ-оберіг, що захищає від недоброзичливців і лихого ока. Він означає безперервне рух за чоловічий стихією — Сонцем, тому цей елемент традиційно використовувався на чоловічих сорочках.

Ще один популярний геометричний елемент орнаменту — ромб з крапкою в центрі. Він уособлював родючість землі і чоловічу силу. Цей візерунок на сорочці допомагав в продовженні роду.

Рослинних орнаментів в українській традиційній вишивці набагато більше, ніж геометричних, і ці орнаменти теж можна умовно поділити на «чоловічі» і «жіночі».

Український символ каліна- популярний візерунок на жіночих вишиванках. Дерево калини вишивали для заміжніх жінок, що вже стали мамами, тому що це дерево здавна було символом материнства і вічності роду. А весільний рушник із зображенням калини означає довге сімейне життя.

Вважалося, що червоний мак на вишиванці оберігав від будь-яких неприємностей, а вдови вишивали його в знак вічної скорботи за загиблим в битві чоловікові.

Молоді панянки на виданні носили сорочки з орнаментом лілії, що символізує дівочу цноту і красу. Коли дівчина виходила заміж, вона не повинна була більше надягати цю вишиванку і віддавала її незаміжньою родичці.

«Чоловічий» візерунок — дуб — наділяв власника сорочки силою і хоробрістю і служив захистом від недоброго ока і слова.

Сорочки, вишиті візерунком хмелю, носили вільні парубки, як символ відчайдушної молодості. Сімейний чоловік вже не міг собі дозволити носити таку сорочку.

Як бачимо, українська вишиванка — це не тільки стиль і краса, але також і надійний захист від будь-яких напастей. І ті, хто ще не обзавівся цим предметом гардеробу, вже можуть його вибирати зі знанням справи.

 

Последние новости регионов

Самые посещаемые новости