Режим валютного курсу

З травня 1995 року, міністерство фінансів і центральний банк Польщі проводили політику валютного регулювання, орієнтовану на стабілізацію національної валюти: курс злотого не повинен збільшуватися або зменшуватися більш ніж на 7% від заданої величини. Для боротьби з інфляцією в грудні 1995 року за рішенням уряду облікову ставку знизили до 6%. У 1994-1997 роках польська економіка переживала швидке зростання, який став найбільшим у сучасній історії.

У пресі писали про польському «економічне диво», яке ніхто не міг прогнозувати. Зростання ВВП за цей час склав близько 6,25%. В країні також був знижений рівень безробіття. Зростання економіки і зниження безробіття дозволили збільшити рівень реальної заробітної плати, починаючи з 1994 року. Незважаючи на це, реальні зарплати в Польщі набагато нижче, ніж в більшості країн Західної Європи. Наприклад, в Португалії, де економіка сильно відстає в розвитку від провідних країн Європи, рівень зарплати становить приблизно в три рази вище, ніж в Польщі.

У квітні 2000 року Польща скасувала орієнтування злотого на іноземну валюту і перейшла до режиму вільно плаваючого валютного курсу. Критерієм ефективності курсової політики (курсової якір) виступають показники інфляції. Дізнатись курс злотого кривой рог можна за посиланням.

Майбутнє злотого

У 2004 році Польща вступила в Євросоюз і планує перехід на євро. Однак для цього необхідно виконати вимоги Європейського центрального банку, яким економіка країни поки що не відповідає. Сьогодні в Польщі невисокий рівень життя (ВВП на душу населення становить 17 400 доларів США, в той час як в Португалії він становить 22 677 доларів США, а в Німеччині 39 442 доларів США). З початком нового тисячоліття економічне зростання країни сповільнилося.

Уряд Польщі планував перейти на євро. Однак у експертів є в цьому сумніву. Польщі поки не вдається домогтися виходу на фінансово-економічні показники, які потрібні для входження в зону єдиної валюти Євросоюзу. Це стосується розміру дефіциту державного бюджету, а також стабільності національної валюти. Крім того, проти вступу Польщі до зони євро виступає урядова опозиція. Партії Польщі, що знаходяться в опозиції, всіма силами намагаються перешкодити намірам уряду якомога швидше ввести в обіг євро. Свої дії представники опозиційних партій пояснюють побоюванням зростання цін і втрати самостійності Польщі в національній фінансовій політиці.

Іншою причиною, яка може перешкодити введенню євро на території Польщі, можуть стати наслідки фінансової кризи. Як і для інших країн, які прагнуть ввести євро, для Польщі теж зберігаються обов’язкові умови введення євро (так звані «Маастрихтські критерії»), виконавши які, країна отримує право на введення євро. Згідно з цими критеріями, в країні протягом двох років повинен зберігатися стабільний курс національної валюти, а рівень інфляції, розмір державного боргу і дефіцит бюджету повинні залишатися в межах, визначених Євросоюзом. Зокрема, обмінний курс злотого черный рынок не повинен підвищуватися або падати по відношенню до євро більше, ніж на 15%. У експертів є сумніви, що у Національного банку Польщі достатньо коштів, щоб підтримувати обмінний курс.

Последние новости регионов

Самые посещаемые новости