Як оцінити ікону? Поради від експерта. Безкоштовна оцінка ікон

Оцінити стару ікону

Власники старовинних ікон задаються рядом питань: як визначити її вартість і вік, не написані вони «під старовину» і чи мають цінність? Самостійно знайти відповіді майже неможливо, так як оцінка церковного начиння (так само, як і іншого антикваріату) вимагає глибоких знань і великого досвіду в цій сфері. Експертиза ікони дозволить встановити її вік, справжність і цінність…

Коли експерти art-antik.com.ua визначають вік ікони, вони враховують безліч факторів:

1. Матеріал, на яке нанесення зображення. Старовинні шедеври іконопису мали основу з дерева, а в XIX-XX століттях почали використовувати тонкі бляшані листи. Найпопулярнішою породою була липа.

На замітку! На вік вказують навіть характерні сліди від знарядь. Так, в XI- XII століттях основи витісували з дерева сокирою. З XVIII століття обробляти дошки стали ретельніше.

2. Матеріал для живопису. Давньоруські шедеври іконопису писалися темперою — фарбою, в якій в якості сполучного елемента служить яєчний жовток. А чи можна відрізнити зображення, написані темперою самостійно? Можна, можливо. Вони більш схематичні, суворі і аскетичні, якщо порівнювати їх із зображеннями, написаними маслом і які відрізняються більшою мальовничістю. Найдавніші шедеври іконопису, що дійшли до нашого часу, відносяться до VI століття. Написані вони були фарбами на основі бджолиного воску.

3. Наявність окладу. Вік і цінність ікони визначається і за наявністю накладного прикраси. На Русі і в Росії іконописці могли створювати повноцінні (полнопропісанние) і подокладние варіанти. В останніх виразно прописуються тільки ті ділянки, які видно в прорізах накладного прикраси. На старовинних іконах зображення було написано настільки майстерно, що відразу визначити вид (полнопропісанний і подокладний) дуже складно. Зробити це зможуть тільки професійні експерти.

4. Сюжет. Він може прямо вказувати на вік. Так, деяких святих починають зображати після канонізації. Знаючи період, коли особа була канонізовані, встановлюють період і вік церковного начиння. Хочете дізнатися вік ікони Стефана Пермського? Будьте точно впевнені, що вона написана не пізніше другої половини XVI століття, адже Стефан Пермський був зарахований до лику святих в 1549 році.

Таким чином приблизно визначають період написання будь-якого шедевра. Важливо! Потрібно пам’ятати, що зустрічаються не тільки старовинні ікони, а й ті, що написані під старовину. Іноді манера письма, особливості фарби і обробки дерева передається так майстерно, що визначити справжній вік і справжність може тільки фахівець.

Последние новости регионов

Самые посещаемые новости